Omdlenie

Piątkowe popołudnie: lato, temperatura około 28°C, środek miasta. Na przystanku w środku miasta, w tłumie oczekujących na przyjazd autobusu stoi młoda kobieta. W tłumie słychać rozmowy osób. Nagle zapada cisza. Młoda kobieta osuwa się na chodnik wypuszczając z dłoni reklamówkę z zakupami i torebkę z dokumentami. Wokół niej robi się tłoczno, ale przez moment nikt do niej się nie zbliża. Zainteresowany, a zarazem zaniepokojony sytuacją jeden z przechodniów, podchodzi do leżącej kobiety – sprawdza tętno, oddech, układa ją na plecach, unosi kończyny dolne powyżej reszty ciała, podkładając pod nie torbę podróżną jednej z zaniepokojonych pań, a potem chwyta swoimi dłońmi dłonie nieprzytomnej i wyciąga je do góry. Następna osoba informuje, że dzwoniła na pogotowie i zaraz przyjadą…
Nie będziemy dokańczać tej historii. Takich sytuacji jest w życiu codziennym bardzo dużo. W przypadku tej młodej kobiety było to tylko omdlenie. Cóż o nim wiemy, przeważnie tylko możemy je zdefiniować. Postaram się tobie czytelniku rozszerzyć ten temat, abyś mógł czuć się pewniej w swoim postępowaniu w takiej sytuacji.
Omdlenie (syncope) jest to nagła utrata przytomności i napięcia mięśniowego spowodowana chwilową niewydolnością krążenia mózgowego – ustępująca samoistnie.
Najczęstszymi przyczynami są:


Literatura:

  1. L. Pousada, H. H. Osborn, D. B. Levy; Medycyna ratunkowa; Urban & Partner Wrocław 1999
  2. R. Bannister; Neurologia kliniczna; alfa-medica press, Bielsko-Biała 1992